Sitemizde Ara

  • “Protein ağırlıklı” diyetler yerine “insanlık ağırlıklı” fikirler lazım
  • “Sosyal terzilik” vicdan ister
  • “Tak” dersen, “taktın mı” diye bakarlar


RAPORU HAZIRLAYANLAR:
Azime Acar & Ender Bölükbaşı
   


Prens Charles’ın gelini Düşes Catherine’den Latin yıldız  Jennifer Lopez’e kadar pek çok ünlüyü zayıflatan diyetin mucidi Fransız doktor Pierre Dukan, mucitliğini sosyal alana kaydırınca birileri eline vurdu.

Konusunda başarılı isimlerin, “konusu dışındaki alanlarda” parlak fikir üretmesi ilginç medya kazalarına yol açıyor. Genellikle yerel yöneticilerin sık sık başına gelen, ”toplumu sopa ağırlıklı diyetlerle” terbiye etme dürtüsü bir yerlerden geri tepiyor.

Ünlü diyetisyen Dukan da yerel yöneticilerle aynı rüyayı görmüş olacak ki diyet işini bırakıp, sosyal alanda terziliğe girişti. Ancak, terzilik yaparken, vicdanını başka bir tarafa koydu.

Fransız Sağlık Bakanlığı, Fransa’da her altı kişiden birinin obez olduğuna dair istatistiği paylaşırken, Dukan “faşizan”lıkla suçlanan bir öneride bulundu.Dukan, “liseden mezun olmadan önce yapılan sınavlara obezite karşıtı bir seçeneğin eklenmesini ve kabul edilebilir vücut kitle endeksine sahip öğrencilere fazladan not verilmesini” önerdi.

Yani, “boyu boyuna, huyu huyuna uygun” gençler başarılı kabul edilip, liseden mezun edilirken, ceplerine ek not da konulacaktı, Dukan’ın garip önerisinin meali kısaca böyleydi.

Zaten yıllardır Fransız Hekimler Birliği’nin tepkisini çeken Dukan’ın bu açıklaması, birliğin büyük öfkesine yol açtı.  “Mesleki ilkeleri ihlal ettiği” gerekçesiyle Dukan hakkında “meslekten men edilmesine” dair şikayette bulundu.


SONUÇ

Geçtiğimiz günlerde Dukan’ın Fransa’da doktorluk yapma yetkisi elinden alındı.Böylece doktor Dukan saçma fikirlerinin “diyetini” doktorluk lisansını kaybederek ödedi.

Diyet kitabı dünya çapında 7 milyon adedin üzerinde satan ünlü diyetisyenin altı ay içinde duruşmaya çıkıp, kendini ayrıca bu garip fikirleri için savunması gerekecek.

“Karbonhidrat yerine protein tüketilmesini” öneren Dukan’ın tavsiyeleri bazı hekimlerce eleştirilmiş, bu diyetin “kalp krizi ve göğüs kanserini tetikleyebileceği” uyarısını yapmışlardı. Bu hastalıkları tetikledi mi bilinmez ama Dukan’ın mesleki sonunu tetiklediği kesin.

Dukan'ın Kuşhan’a geçelim. Zira, Dukan’ın önerisini ve doktorluktan men edildiğini duyunca aklımıza Kuşhan'ın Zayıflama Kampı'na katılanlara, "Çok iğrenç görünüyorsunuz, manda gibisiniz" dediği düştü.

19 yaşındaki üniversite öğrencisi Dila Kurt’un 4 yıl önce geçirdiği kalp krizi sonucu ölmesinin ardından kapatılan Polenezköy'deki tesis, bugünlerde “Kuşhan Konaklama Tesisleri” olarak yeniden açılıyor.

“Neye diyet, niye kısmet” örneklerinden birini daha aktaralım.

Ankara’da yapılan Trafik Güvenliği Sempozyumu’nda İçişleri Bakanı idris Naim Şahin ve Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım vatandaşlara “emniyet kemeri takma” konusunda bol bol ahkam kestiler.

Kürsüden inip, araçlarına bindiklerinde medya doğal olarak “Bakanların emniyet kemeri takıp takmadıklarına ilişkin” takipteydi.

Tahmin edin ne oldu?

İki Bakan da araçlarında emniyet kemerini takmadılar.
İkaz sinyalini kesmek için emniyet kemeri yerine sahte kemer tokası takılmıştı.
Kameralar, bu ayrıntıları tabii ki kaçırmadı ve ana haber bültenlerine yetiştirdiler.