Sitemizde Ara

Hikâyemiz

Deneyimli. İlgili. Güvenilir.

MedyaFobi’nin hikayesi, 15 yıllık gazetecilik deneyiminin ardından halkla ilişkiler sektörüne geçmemle başladı.

İster bir şirket veya şirketin bir ürün, isterse bir üst düzey yönetici, sanatçı, akademisyen, politikacı, sporcu veya toplum yararına çalışan bir sivil toplum kurumunun sözcüsü olsun. Hepsinin derdi ortaktı; hikayesini medyaya –kamuoyuna- daha etkili ve ikna edici anlatabilmek.

Ekonomi muhabiri olarak şirketlerini sıfırdan kuranlar, babalarından devralanlar, CEO’lar ve STK sözcüleriyle röportajlar yaptım, haber dosyaları hazırladım.

Bazen bir başarı öyküsünü keyifle anlatan veya bir krizde kafasını kuma gömen, ne diyeceğini bilemez hallere şahit oldum.

Çok başarılı olan da vardı, hikayesini anlatmakta zorlananlar da. Konuşmaya doyamayanlar veya ağzından cımbızla laf alınanlar, önce söyleyip sonra pişman olan ya da yayından sonra “Ben aslında öyle söylemek istememiştim” diyenler de vardı.

Yeni Asır, Sabah, Ekonomik Panorama Dergisi, HBB, ATV’de yöneticilik deneyiminin ardından, iletişim sektörüne geçince işin sırrının hazırlıktan geçtiğini fark ettim.

Uluslararası bir şirketin Türkiye yöneticilerini hazırlamak için yurtdışından gelen eğitmen ekiple yaşadığım ilk deneyimin ardından bilgi ve deneyim kazanma süreci geldi.

Gazetecilik deneyimleri ve iletişimci gözlemleri birleşince ortaya MedyaFobi eğitimleri çıktı.

Bugüne kadar, dünyada ve Türkiye’de ilk 500’e giren, çok farklı sektörlerde geniş bir yelpazede yöneticiyle çalıştık, çalışmaya da devam ediyoruz. Eğitim programlarımızı ve kendimizi hep geliştirme çabasındayız.

Yola medya ile iletişim eğitimiyle başlayan MedyaFobi, artık kriz iletişimi eğitimi, kriz el kitapları hazırlığı ve kriz iletişimi yönetiminde de oldukça deneyimli. Ve, bunların doğal bir sonucu olarak eskilerin deyimiyle hitabet bir başka uzmanlık alanına dönüştü.

Medya ve sahne dünyasının tekniklerini buluşturduğumuz bu eğitim, yöneticilere hikayelerini oluşturma ve iyi hikaye anlatıcı olma konusunda birlikte becerilerini güçlendirme çabasında.

Gazeteci ve sahne dünyası kökenli, deneyimli eğitmenlerle “size özel” hazırlanacak MedyaFobi eğitimleri için bizi arayabilirsiniz.

Görüşmek üzere,

Azime ACAR

Biz Kimiz?

Azime ACAR

Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo-Televizyon Bölümü'nden mezun oldu. Gazetecilik mesleğine Yeni Asır Gazetesi’nde ekonomi muhabiri olarak başladı. Ardından Sabah Gazetesi’ne geçti, kuruluş yıllarında yer aldı.

Gelişim Grubu’nda yayınlanan Ekonomik Panorama Dergisi’nin kuruluşunda muhabirlik ve editörlük görevi üstlendi, ardından özel televizyonların peş peşe yayına başladığı günlerde HBB TV, daha sonra atv ekibine katıldı, haber müdürlüğü görevini üstlendi.

1994 yılında yayın hayatına başlayan Kanal D’de açık oturum programında (Rüstem Batum) İçerik-Araştırma Sorumlusu oldu, Hürriyet Gazetesi tarafından yayınlanan Gazete Pazar’de ekonomi söyleşileri yaptı, İstanbul Life ve Ekonomik Forum dergilerine yazdı.

1998 yılında Halkla İlişkiler sektörüne adım attı. Capitol-Burston Marsteller ve Rekta Ketchum’da Medya İlişkileri Direktörlüğü’nü üstlendi.

MedyaFobi’yi 2005 yılında kurdu. 2006 yılında, Avrupa Birliği ve Sağlık Bakanlığı desteğinde CETAD (Cinsel Eğitim, Tedavi ve Araştırma Derneği) için yürütülen “Cinsel Sağlık/Üreme Sağlığı Alanında Ulusal ve Yerel Medya Yoluyla Savunuculuk” Proje Koordinatörlüğü’nü de üstlendi.

Sağlık Bakanlığı-Avrupa Birliği işbirliği ile gerçekleştirilen “STK’larda sürdürülebilirlik için stratejik fon planlaması ve finans yaratma” ve STK’lar için Ağ Oluşturma Çalıştayı’na katıldı.

Ekonomi Gazetecileri Derneği (EGD), Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) ve İletişim Mezunları Derneği (İLMED) üyesi.Ender BÖLÜKBAŞI

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler mezunu. A.Ü SBF Uluslararası İlişkiler masterı yaptı. Gazeteciliğe 1988 yılında TRT Ankara Haber Dairesi'nde başladı ve buradaki görevini 1990 yılına kadar sürdürdü.

Sonraki iki yıl ise Anadolu Ajansı'nda diplomasi muhabirliği yaptı. Daha sonra medyanın başkenti İstanbul'a geldi ve HBB Televizyonu'na Dış Haberler Müdürü olarak geçti. Bir yıl sonra Show TV Dış Haberler Müdürü oldu. Ardından Star TV'de Dış Haberler Müdürlüğü görevinde bulundu (1995-1998)

1998'de NTV'ye editör olarak geçti ve 24 Saat programının yapımcılığını üstlendi. 1999 Nisan ayında Star TV'ye Haber Koordinatörü olarak geri döndü.

Temmuz 2000'de cnbc-e Genel Müdür Yardımcılığı ve Operasyon Sorumluluğunu üstlendi, üç yıl bu görevini sürdürdü. 2003-2005 arasında TV8'de Genel Müdür olarak görev yaptı, ardından Show TV’ye dönüş yaptı, 2013 yılına kadar Genel Müdür Yardımcılığı görevini sürdürdü.

CNN İnternational'da "World Report International Professional Program", ABD Dışişleri Bakanlığı'nda "Usıs International Visitors Program, Nato'nun Genişlemesi" ve CNBC'de "Program Planing And Production Managment" programlarına katıldı.

Mülkiyeliler Birliği ve Gazeteciler Cemiyeti üyesi. 2005 Mayıs ayından bu yana MedyaFobi Eğitmeni.Neşe TOPTAŞ

Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi'nden mezun oldu, Sinema Bölümü'nde master yaptı.

Gazeteciliğe Dünya Gazetesi'nde ekonomi muhabiri olarak başladı. Günaydın Gazetesi'nde muhabir ve editörlük görevinin ardından, 9.5 yıl boyunca Sabah Grubu’nda editörlük ve TV eleştirmenliği üstlendi.

Yeni Yüzyıl Gazetesi'nde TV eleştirmeni ve editörlük görevi gazete kapanıncaya dek sürdü. NTV'de yayınlanan "Murat Birsel'le Gündemdekiler" programının yanı sıra ve atv ve TRT’de çeşitli programlara danışmanlık yaptı.

1999 yılında Show TV bünyesine katıldı. Show Haber Merkezi'nde Haber Müdürlüğü görevinin yanı sıra, "Ateş Hattı" programının Koordinatörlüğünü ve Sabah Haberleri'nin Koordinatörlüğünü üstlendi.

Ardından Star TV Genel Müdür Yardımcılığı’na geçti, daha sonra Show TV Haber Müdürlüğü’ne dönüş yaptı. 2006-2007 yıllarında gerçekleştirilen Avrupa Birliği ve Sağlık Bakanlığı desteğinde CETAD (Cinsel Eğitim, Tedavi ve Araştırma Derneği) için yürütülen "Cinsel Sağlık/Üreme Sağlığı Alanında Ulusal ve Yerel Medya Yoluyla Savunuculuk" projesinde Danışman olarak görev aldı.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) ve İletişim Mezunları Derneği (İLMED) üyesi. 2007 yılından bu yana MedyaFobi Eğitmeni.Süeda ÇİL

Anadolu Üniversitesi’nde İktisat okurken 2. sınıfta bırakıp, Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuarı’na girdi. Tiyatro Ana Sanat Dalı bölümünden 1995’te mezun oldu. Haliç Üniversitesi’nde yüksek lisans yaptı.

Oynadığı ilk sinema filmi “Sokaktaki Adam” ile “Umut Veren En İyi Kadın Oyuncu” ödülünü aldı. 1991 yılında İstanbul Belediyesi Şehir Tiyatroları’na girdi. Sahne Direktörlüğü, Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerinde bulundu. Birçok oyunda oynadı, rejisörlük yaptı.

İstanbul Üniversitesi, Yeni Yüzyıl Üniversitesi ve Okan Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak çalıştı.

1992 yılında başladığı eğitmenliği, “Oyuncu Koçluğu”, “Ses-Nefes ve Konuşma” alanlarında sürdürüyor.

Tiyatro ve TV dizilerindeki oyunculuğuna ise devam ediyor.