Sitemizde Ara


 • Dick Cheney'nin av maceraları... 
  Gözlük camına yansıyan görüntülerden bir balık avı hikayesi...
   
 • "Düşman ateşi" yalanı Hillary Clinton'ı nasıl yaktı? 
  Bill Clinton ateşe nasıl benzin döktü?

  RAPORU HAZIRLAYANLAR:
  Azime Acar & Ender Bölükbaşı

  * * *

  Medya bu… 
  Adamın gözünün ta içine bakar…

  Hele ki bu Dick Cheney gibi av sırasında arkadaşını vurmasıyla günlerce gündeme oturmuş bir politikacı ise gözüne bakmakla yetinmez, göz bebeğine yansıyan görüntüye kadar inceler. 

  Hatırlayanlar olacaktır, Dick Cheney bir keklik avı sırasında arkadaşını yüzündenvurmuş, kaza sonrasında ise arkadaşının "özür" dilemesi nedeniyle günlerde Amerikan medyasının diline düşmüştü.

  Bu kez, medya Dick Cheney'in kendi internet sitesinde yer alan bir fotoğrafına zoomyapınca, bir balık avı sırasında taktığı güneş gözlüğüne yansıyan görüntünün "çıplak bir kadın"a benzediğini fark ediverdi.

  "Cheney'nin gözlüklerinde çıplak kadın mı var" sorusu ise Beyaz Saray'ı karıştırmaya yetti.

  Dahası, Google'da fotoğrafı arayanların sayısı kısa sürede 130 bini aştı, internet sohbetlerinin başlıca malzemesine dönüşüverdi.

  Gerçi, Cheney'nin sözcüsü "çıplak kadını" yalanladı ama "Cheney'nin kayığında çıplak bir kadınla balık tutuyor" olabilme ihtimali üzerine spekülasyonlar devam ediyor.

  * * *

  İkinci vaka ise Amerika Birleşik Devletleri'ndeki seçim mücadelesinden. 

  Başkan adayı Hillary Clinton'ın başı bu kez geçmişe ilişkin bir yalanı nedeniyle derde girdi.

  1996 yılında, Bosna'ya ateş altında indiğini söyleyen Hillary Clinton'ın, daha sonra ellerinde çiçekler olan çocuklar tarafından sakin bir ortamda karşılandığı ortaya çıkmıştı. 

  Hillary Clintondüşman ateşine maruz kalmamıştı ama bu yalanının ortaya çıkmasıyla daha da beter bir medya ateşine tutulmuştu.

  Medyanın yüklenmesine karşı eşine kıyamayıp, korumaya kalkan Bill Clinton, kaş yapayım derken göz çıkarıverdi ve bir medya kazasına daha imza atmış oldu.

  Bill ClintonHillary'nin gafını örtmeye çalışırken, eşinin medyada banka soyguncusu gibi gösterildiğine dikkat çekerek "Hillary 60 yaşına geldi. Bu yaşta bazı şeyleri unutabilirsiniz. Gece 11'de insan yorgun düşüyor" dedi. 

  Dedik ya... Medya bu… 
  Konuşmayı gündüz mü gece mi yaptı diye kısa bir araştırma sonucunda Hillary Clinton'un yalan söylediği konuşmayı gece değil öğlen yaptığını ortaya çıkarıverdi.

  Bunun üzerine Bill Clinton"Hillary beni arayıp 'Orada değildin. Hiçbirşey bilmiyorsun. Ben kendim hallederim' dedi." şeklindeki sözleriyle yeni bir açıklama yapmak zorunda kaldı.

  Demokrat Parti'nin "başkan aday adayı" olan New York Senatörü Hillary Clinton, eşi ABD eski Başkanı Bill Clinton'dan "çenesini kapatmasını" istedi.


  SONUÇ:
  Jerome Lawrence ve Robert E. Lee'nin 1955 tarihli 'Maymun Davası' adlı oyunundan bir gazetecilik tanımıyla bu haftaki yazımızı sonlandıralım; 
  "Gazetecinin görevi yaralanmış olanı rahatlatmak, rahat olanıysa yaralamaktır." 
  * * *

  Unutmayın… medya kazası can almaz… itibar alır…