Sitemizde Ara

  • “Doğal olarak takipteyim”..     Mustafa Sandal şarkısı değil, medya refleksi..
  • Hamile Adalet Bakanı medyada nasıl Baba-Toto başlattı?

RAPORU HAZIRLAYANLAR:
Azime Acar & Ender Bölükbaşı


Bu haftaki yazının konusu iç siyasetten değil. O yüzden hamile hikayelerini dışardan anlatacağız.

Ama once bir araştırmadan bahsetmek istiyoruz. Amerikan Time dergisinde yayınlanan bir habere göre, internet arama motorları üzerinde yapılan bir analiz, siyasetçilerle ilgili seçmenin en çok “dedikoduları” merak ettiğini ortaya koyuyor.

Araştırma, seçmenin  medyada çıkan "dedikodu" mahiyetindeki her türlü haberle, siyasi olgulardan daha fazla ilgilendiğini gösteriyor.

Obama’nın boyu ve nasıl genç kaldığı, Mc Cain’in yaşı ve kaç evi olduğu en çarpıcı arama örneklerinden, doğal olarak..

Neden "doğal olarak" dersek, medya, siyasetçiyi de bir hikaye olarak görüyor. Söyledikleri yanlış çıkarsa vay hallerine. O zaman hikaye daha da ilginç hale geliyor. Seçmen, okuyucu veya izleyici de "doğal olarak” medya ile aynı kerterizi kullanıyor


.
Şimdi gelelim hamile hikayelerine..

İlk hikaye Fransa’dan. Fransa’nın 42 yaşındaki Fas kökenli bekar Adalet Bakanı Rachida Dati’nin geçen hafta hamile olduğu ortaya çıktı. Dati, Bakanlar Kurulu toplantısından çıkarken, gazetecilerin "Hamile misiniz?" sorusuna "Evet hamileyim ve Ocak’ta doğum yapacağım" diye karşılık verdi.

Dati, "Bakanlık görevimine ara vermek veya bundan vazgeçmek söz konusu değil. Çünkü bu bir hastalık değil." diye soruları yanıtlarken, "Babası kim?" sorularına aynı netlikte konuşmaktan kaçındı.

“Karışık bir özel hayatım var. Bu konuda fazla konuşmak istemiyorum.” deyince ister istemez Fransa dahil bir çok ülkede Baba-Toto tahminleri başladı.

Medya “doğal olarak” Rachida Dati’nin bu zamana kadar yaptığı her türlü başarılı işi bir kenara koydu ve Dati’nin özel hayatını didik didik etmeye başladı. Hatta baba adayları arasında İspanya eski Başbakanı Jose Maria Aznar’ın bulunduğu bile söylendi. Aznar, alalelece bir basın açıklamasıyla, "Baba ben değilim" diye resmen feryad-ü figan etti
.
Basın “doğal olarak” Dati’nin eski bütün defterlerini karıştırdı ve resmi bir davette sarhoş olup, Spor Bakanı Bernard Laporte ile yakınlaştığını ısıtıp tekrar servise sundu.

SONUÇ
Ikinci hamilelik olayının kahramanı ise Amerika'nın Cumhuriyetçi başkan adayı Mc Cain’in başkan yardımcısı olarak seçtiği Alaska Valisi Sarah Palin’in 17 yaşındaki bekar kızı.

Beş çocuk annesi ve Ren geyiği avlama merakıyla ünlü yeni tür Demir Leydi adayı Palin’in kızının evlenmeden hamile kalması “doğal olarak” medyanın retinasına takıldı.

Dahası kızın alelacele geçmiş özel hayatı didik didik edilince, Alaska’nın bağımsızlığını savunan bir partinin üyesi olduğu da anlaşıldı.

Medya havada uçuşan her dedikodunun adeta üzerine atlayıp, araştırıp, haber yaptı.
Niye yaptı derseniz, lütfen yazının başlığını okuyun deriz.
İyi haftalar diliyoruz.