Sitemizde Ara

  • Erkekler arası muhabbet jargonu, ne işler açar başa?
  • Yerelden ulusala bir haberin sıçramasının kısa yolu


RAPORU HAZIRLAYANLAR:
Azime Acar & Ender BölükbaşıSiyasetçiler, en çok medya kazasını “erkekler arası muhabbette kullanılan jargonu” medya önünde de paylaşmaya kalkınca yaşıyor.

Rize Belediye Başkanı’nı hatırlayacaksınız. Erkekler arası muhabbette akla gelen “çok parlak” bir fikri  medya önünde dile getirince yer yerinden oynamıştı.

Belediye Başkanı Halil Bakırcı’nın parlak teklifi Karadenizli erkeklerin Güneydoğu’dan ikinci ve üçüncü eş alarak “hısımlık” oluşturmasıydı.

Başkan, Türkiye’nin bölünme sorununun önüne bu dahiyane (!) çözümle geçebileceğini sanıp, bir de bunu medyaya servis edince günler süren bir tartışma başlamıştı.

AKP’li Zonguldak Kozlu Belediye Başkanı Ali Bektaş’ın da başına yine erkekler arası muhabbetten bela geldi.
Kozlu Sahil Projesi ve Türkiye Taş Kömürü Kurumu tarafından belediyeye “yeşil alan” yapılması için tahsis edilen arazinin sanayi bölgesine çevrilmesi üzerine Belediye Başkanı mahkemeye başvuruyor.

Makamında bir basın toplantısı düzenleyip, “siyasi bağlantı ile bölgeye atanan bürokratlara” ağzının payını vermek istiyor.

Ama öyle bir ifade kullanıyor ki ağzından çıkan laf bumerang etkisiyle geri dönüp kendini vuruyor.

Bektaş şöyle konuşuyor:

“Bürokrat takımı bu memleketi yönetiyor. O takımların istediği kanunlar çıkıyor. O takımlar istedikleri gibi maaş alıyorlar. Genel Müdür ayakları atmış koltuğa, milletvekiline ‘naber lan milletvekili’ diyor."

Kozlu Belediye Başkanı Ali Bektaş hızını alamayıp, bu kez bürokratların sekreterlerine lafı sıçratarak medya kazasının alasını işliyor:

“Sekreterinin ağzında sakız, ‘Genel Müdür şimdi müsait değil’ diyor. Ağzının ortasına bir tane geçireceksin. Gidin o cıvıklığı görürsünüz orada, valla görürsünüz.

Ben on bin kişinin oyuyla gelmişim. O belki sırf or....’tan sekreter olmuş oraya. O kadar kızıyorum ki aşamıyoruz. Bazen milletvekili de aşamıyor.”SONUÇ

Yerel medya bu haberi hızla servise koydu.

Yerelden ulusala sıçrayıp, aynı gün TV ana haberlerinde, ertesi gün uyanıp gazete manşetlerinde kendini buldu Kozlu Belediye Başkanı Ali Bektaş.

Ve bir şeyler kafasına dank etmiş olacak ki hemen alelacele bir basın toplantısı daha düzenledi.

Ali Bektaş “gerçek bir olayı anlattığını” söyleyerek, “Bütün sekreterler bacımdır, kızımdır. Yanlış anlaşıldığını düşünüyorum. Özür diliyorum.

Kozlu projelerini engellemek isteyenleri deşifre etmek için başımdan geçen bir olayı anlattım. Sadece bir kişi hakkında konuştum”
dedi.

DSP’den Belediye Başkanı seçilen Ali Bektaş, AKP’ye geçmiş,  ancak üyeliği daha onaylanmamıştı. Yaptığı bu açıklamanın maliyeti de “üyelik başvurusunun reddi” oldu.

Medya bundan böyle Ali Bektaş’ın yapacağı renkli basın toplantılarını bekliyor olacak.