Sitemizde Ara

  • “Kaynaştırayım” derken halk nasıl “Kaynama Noktası”na getirilir?
  • And Oscar goes to.. Fadime Nine


RAPORU HAZIRLAYANLAR:
Azime Acar & Ender BölükbaşıTrabzon’un Tonya ilçesi “vurdi, vurdi, vuruldi” sözüyle anılır.
 
Yarı fıkra yarı gerçek, mezar taşına yazılmıştır bu sözler.

Tonya’nın AKP’li belediyesinin yarı fıkra yarı gerçek yaptırdığı anket de Tonya’da toplumsal histeriye dönüştü.

Küçük bir kıvılcımla ateş almaya hazır, yüksek oktanlı kişiliğe sahip Tonya halkı, Tonya Belediyesi’nin bir anketi ile hızla alev aldı.

Belediyenin anketi, ilçenin düşman işgalinden kurtuluşunun 93. yıldönümünde değişik mesleklerden “en beğenilen” kişileri belirlemek çabasını güdüyordu.

Ancak, bu “masum” anketin bir yerinde “En beğenilen ev kadını” sorusu, Türk aile yapısının karasularını ve hava sahasını ihlale giriyordu ki bu Tonya halkını parlamaya hazır hale getirmeye yetti.

17 bin 500 kişilik Tonya’da tartışmalı anket ortaya çıkar çıkmaz hemen 50 kişi kaymakamlığa başvurup, “İtirazımız var” dilekçesi verdi.Kaymakam Şenol Turan işin hassasiyetini görüp, “İyi niyetle başlanılan bir hareket ama ortada durumdan rahatsız olanlar var. İnceletiyorum. ‘Ev kadını’ şıkkı konusunu da değerlendirerek karar vereceğiz” diyerek, ortalığı yatıştırmaya çalıştı.

Ancak, AKP’li Belediye Başkanı  Ahmet Kurt, anketin arkasında durup, “amacının bu anketle Tonya halkını kaynaştırmak olduğunu” söyledi:

“Bazı kafalar demek ki ilkel. Bu anketi yapacağız. Dilekçe sahipleri belirli bir siyasi düşünceye sahip bir grup.”


SONUÇ

İlçe esnafından Bekir Uzunoğlu, Tonya halkının dip duygularını, “Vermem seni ellere, Tonya üstüme kalksa” türküsündeki gibi açıklıyor:

“Ankete katılan herkes doğal olarak kendi eşine, annesine, yakınına oy verir. Birisinin eşine beklediğinden fazla oy verilirse huzursuzluk çıkar. Sonra al başına belayı. Eşime 20-25 oy verseler, ben bunun hesabını eşime sorarım.”

“Anket yapıldı mı?” merak edenlere hemen aktaralım. Anket yapıldı, sonuçları da Karadeniz fıkrası gibi.

“En beğenilen siyasetçi” tahmin edildiği gibi anketi yapan AKP’li Belediye Başkanı Ahmet Kurt.

“En beğenilen ev kadını” ise sıkı durun, 27 yıldır yaz kış yaylada tek başına yaşayan 80 yaşındaki Fadime Nine oldu.

Belediye Başkanı’nın şimdiki derdi Fadime Kayacı’ya ulaşıp, ödülünü verebilmek.
 
Çünkü, Fadime Nine’nin yaşadığı Karakısrak Yaylası, bu mevsimde kar nedeniyle kapalı. Büyük ihtimalle “tarafsız” Fadime Nine de aldığı ödülden haberdar değil.