Sitemizde Ara

  • Bir Twitter sözü: “Beyaz giyme söz olur, dekolte giyme tecavüz olur.”
  • Bir profesör, bir söz, binlerce yorum...


RAPORU HAZIRLAYANLAR:
Azime Acar & Ender BölükbaşıGazeteciler, gün gelir sizden “yorum” isterler.

Eğer, gündemdeki bir konu ile yanından, yöresinden ilgiliyseniz, olayın taraflarından bir tanesi iseniz, haberi zenginleştirmek için gazeteciler sizden “yorum” alır.

Ancak “yorum verirken” yapılacak “ayrı yorumlar” öyle medya kazalarına yol açar ki...

Konya Selçuk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi İslam Hukuku Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Orhan Çeker’in başı, yaptığı yorumla belaya girdi.

Orhan Çeker, HaberTürk Gazetesi’ne AK Partili milletvekilleri tarafından geçen hafta Meclis’e sunulan "tecavüzcülerin hadım edilmesi ile ilgili yasa teklifi" üzerine yorum yapıyordu...

Bu yorumu sırasında Çeker, aklının bir köşesinde duran, o zamana kadar geniş kitlelerle paylaşmaya fırsat bulamadığı incilerini de eteklerinden döküverdi.Çeker, HaberTürk Gazetesi’ne bu yorum sırasında şu sözleri deyiverdi:

“Dekolte ve erkekleri tahrik edici şekilde giyinen kadın, tacize uğruyor ise tacize uğrayan kadın, tacizi yapan erkek kadar suçludur.”

Gündem bir anda “tecavüzcülerin hadım edilmesinden”, bir ilahiyat profesörünün engizisyon kafasıyla yaptığı bu konuşmaya kaydı.

Profesöre öyle tepkiler gelmeye başladı ki, HaberTürk Gazetesi’nden Rahşan Gülşan, fotoğraf eşliğinde, “Dekoltemi açtım, tecavüzcümü bekliyorum” başlıklı yazısında ilahiyat profesörüne şöyle seslendi:

“Allah canınızı almasın Sayın Orhan Çeker, bu nasıl bir acımasız ve empatiden yoksun nefret söylemidir. Dekolte giyen kadını kafadan suçlu ilan etmektir?

Bu kadar mı nefret ediyorsunuz 
'dekolte giyen' kadınlardan. Hem kime göre, neye göre dekolte?

Dekoltenin tanımı herkese göre değişebilir. Ama bırakın her kadın kendi karar versin neyin dekolte olduğuna! Yoksa siz kadınların Taliban tarzı çarşaf giyip meseleyi kökten kapatmasını mı isterdiniz?

Bir insana karşı işlenen en ağır suçlardan biri olan tecavüze bu bakışınızla erkekleri de
'kadın eti görünce azan, nefes alsın yeter deyip kadının üstüne atlamak isteyen' varlıklar haline getirdiğinizin farkında mısınız?

İşte iki yıla yakındır bu dekolteli fotoğrafım var köşemde. Bugün sizin için büyüttüm. Birinci sayfaya da jartiyerli fotomu koydurdum. İyice görün diye.

Herhangi bir karıncalanma yarattı mı diye de merak etmiyor değilim. Sizce ben evimde tecavüzcümü mü beklemeliyim?

Yazıklar olsun hayata, kadına, erkeğe, cinselliğe bakışınıza!”


Orhan Çeker ise gelen tepkilere rağmen, söylediklerinden geri adım atmadı:

“Söylediğimin arkasındayım. Dekolte tacizi tetikler. Ben tacizi ve tacizciyi savunmuyorum. Sadece hanım kardeşlerimizin dekolte kıyafetler giymesinin tacizi tetikleyeceği görüşünü bildirdim.

Türkiye’nin dört bir yanından beni destekleyen insanlarımız bana telefonlarla ulaşarak, yaptığım açıklamadan dolayı tebrik ediyorlar. Gerçekleri söylediğim için bana kızanlar var ise canları sağ olsun.”SONUÇ

Orhan Çeker, rahatsızlık duyup açıklamalarından geri adım atmadı ama başta YÖK Başkanı olmak üzere akademik çevreler resmen “yuh yahu” dediler.

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, Selçuk Üniversitesi Rektörü Süleyman Okudan’ı arayıp, “Ne biçim dekanın var Süleyman!... Şununla bir konuş” deyip, Çeker hakkında soruşturma başlatılmasını istedi.

YÖK, yapılacak soruşturmayı yeterli görmezse konuyu YÖK Denetleme Kurulu’na da taşıyacak.

Selçuk Üniversitesi Rektörü Süleyman Okudan ise, “YÖK Başkanım beni aradı. Bu konuya duyarlı. Hatta dekan sanmış.
Söz konusu ifadeler sayın profesörün kendi görüşü olup, bu görüş üniversitemizi bağlamamaktadır. Ayrıca konu hakkında inceleme başlatmış bulunuyoruz.
Bütün hanımefendilerden özür diliyorum."
dedi.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez de “her türlü taciz ve tecavüzün İslam öğretilerine ve ilahi dinlere göre insanlığa karşı işlenmiş en ağır suçlardan biri olduğunu” söyledi. Görmez, herhalde “Bu saçma fikirden geri adım atar” diye Orhan Çeker’in konuşmalarına kendince bir yorum kattı:

''Bu konuyu, Türkiye'de hiçbir din adamının, hiçbir ilahiyat hocasının basına yansıdığı şekilde ifade etmiş olmasına ihtimal vermiyorum. Nitekim bu açıklamayı yapan hocamız da böyle demediğini, yanlış anlaşıldığını açıkça ifade etti.”

Oysa, Çeker sonrasında geri adım atmayıp, Diyanet İşleri Başkanı’nı fena halde yanılttı.

Dekolte üzerine Twitter’da binlerce yorum yapıldı ama Elif Şafak, HaberTürk’te Perşembe günkü köşesinde, olaya farklı bir bakış açısı kattı:

“Mısır’da Tahrir Meydanı’nda CBC muhabirinin başına geldiği gibi. Bunun sonu yok. Böyle diye diye kadınları kamusal alandan uzaklaştırır, soğutursunuz. Ve o zaman bu toplumun dengesi bozulur.

Profesör Çeker’den bir özür bekliyoruz.

Belki bilerek belki bilmeyerek kelimeleriyle kalplerini fena halde kırdığı kadınlardan bir özür dilemesini...”


Prof. Dr. Çeker, medyanın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde yorum almak için başvuracağı isimlerden biri olmayı şimdiden garantiledi!