Sitemizde Ara

  • Tatile çık ki göremİstanbullulardan Karayolları Genel Müdürü’ne el cevap: Tatil vardı da biz mi çıkmadık?
  • Hüseyin Çelik’in açıklaması “Kabak Tadı” verdi


RAPORU HAZIRLAYANLAR:
Azime Acar & Ender Bölükbaşı
 


Sıkışan bürokratın ilacı bulundu; Tatil.

Hatırlarsınız Ankara Belediye Başkanı Melih Gökçek, 2007 yılı yaz aylarında Ankaralılar su sorunuyla boğuşurken, aklına gelen dahiyane fikirle Ankaralılara “tatile çıkma, ana babalarını ziyaret etme” önerisinde bulunmuştu.

Su kesintilerinden bunalan Ankaralıların “banyolarını artık tatil bölgelerinde alma” tavsiyesini niye mi hatırladık? Ortak paydası yine “tatil”.

“Tatil” önerisini yapan bu kez Karayolları Genel Müdürü Cahit Turhan.

İstanbulları canından bezdiren köprü ve yol bakım çalışmaları öyle bir noktaya geldi ki İstanbul Büyükşehir Belediyesi üç ay sürecek çalışmaları Karayolları’nın istediğini söyleyip, topu Cahit Turhan’a attı.Cahit Turhan ise topu tutarken eli fazla yanmış olacağından, topu kendi kalesine attı . Her taraftan ses getiren açıklaması İstanbullulara yaptığı “tatile çıkın” önerisiydi;

“Tatilini İstanbul dışında geçirme imkanı olanlar İstanbul dışına çıkarlarsa, İstanbullular da biz de memnun oluruz.”

Medyanın karşısına bu dahiyane fikirle çıkan Karayolları Genel Müdürü’nden asıl beklenen cevap ise yol bakım çalışmalarının daha erken bir tarihte bitirilip bitirilemeyeceği idi.

Bu soruya verdiği yanıt ise her tarafından “teknik açıklama” kokuyordu.
 
Çok da hızlı yapmak istemiyoruz. Çünkü tadilat yapılan şerit tabliyenin nem ve sudan etkilenmemesi gerekir. Uzun süre yağış altında kalırsa yapılan çalışma faydasız olur."

Belki yaptığı açıklamada “teknik” olarak haklı olabilirdi ama trafik olarak haklı değildi. Her gün üç, dört saatini yollarda tüketen İstanbulluların “zeka kokan” bu öneriye tepkileri ise sert oldu. Tatil vardı da biz mi gitmedik, dendi.


SONUÇ

Karayolları Genel Müdürlüğü’nün bağlı olduğu Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Genel Müdür’e ayarı İstanbul’da verdi.

Yıldırım, sözlerinin “iyi niyetli” olmasına rağmen, "Kimin tatilini ne zaman, nerede yapacağı” tavsiyesinin Genel Müdür’e düşmediğini söylerken, “haddini aştığını” demeye getirdi.

Ağızdan çıkan lafın ikinci çarpıcı örneği ise AKP Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik’ten...

Sekiz askerin şehit düştüğü son Dağlıca Yeşiltaş Karakolu baskınıyla ilgili Bugün TV’de katıldığı canlı yayında, Hüseyin Çelik öyle iki  benzetme yaptı ki herkesin nutku tutuldu.

“Bölgede görev yapan askeri kadroların uzman olup olmadığına” ilişkin bir soruyu cevaplarken, teröre karşı yetiştirilen uzman kadroların peyderpey mücadeleye katıldığını söyleyen Çelik, “Ama takdir edersiniz ki kabak bile 3-5 ayda yetişiyor” diyerek garip bir benzetme yaptı.

Hüseyin Çelik, “teröristlerin termal kameralara yakalanmamak için şemsiyelerle kendilerini kamufle ettikleri” konusunu yanıtlarken yine hayal gücüne başvurdu;

“Şemsiye kullandılar, folyo sardılar falan deniyor. Bunlar da olmuş olabilir. Onlar da kendini kamufle ediyor. Ayı ne kadar yol bilse avcının da o kadar hile bilmesi lazım.”

Hüseyin Çelik’in de Karayolları Genel Müdürü’nün de açıklamaları üzerlerine yapışıp kaldı.