Sitemizde Ara

  • “Zamanın Ruhu” okunmayı bekliyor
  • İzmir Fuarı yetkililerinin silahlı standlara “şimdilik” vedası


RAPORU HAZIRLAYANLAR:
Azime Acar & Ender Bölükbaşı
 


Bazen yıllarca yapılan sıradan bir davranış veya söylenen bir söz gün gelir zamanın ruhunu rahatsız eder ve haber olur.

81. İzmir Enternasyonel Fuarı’nda açılan silah standlarının başına tam da bu geldi.

Son yıllarda İzmir Fuarı’nda stand kuran silah firmaları, bu sene bir anda haber konusu haline geldiler.

Nedeni ise Fuar’dan bir kaç gün önce İzmir’de serseri bir kurşunun Umut Ceylan adındaki altı yaşındaki bir çocuğu öldürmesiydi.

Annesiyle parkta oynarken, nereden geldiği belli olmayan bir kurşunun beline saplanması ile hayatını kaybeden Umut Ceylan’ın hazin ölümü medyada doğal olarak geniş yankı buldu.Uzmanlar, hala küçük çocuğu öldüren kurşunun nereden ve kimden geldiğini araştırıyor.

Böyle bir ortamda, Fuar’da silah standlarının açılması, dahası ailelerin standlara küçük çocuklarını getirip, “gerçek” silahlarla “oyuncak” misali oynatması büyük tepki çekti.

Küçük Umut’un babası Ufuk Ceylan, Fuar yetkililerine seslenerek tepkisini şöyle dillendirdi;

"Oğlumuzu bir magandanın silahından çıkan kurşunla kaybetmenin acısını yaşadığımız bu günlerde İzmir Fuarı'nda silah standı açarak vatandaşları silahlanmaya özendiren zihniyeti kınıyoruz.

Toplum olarak silahsızlanacağımız yerde neden silahlanmaya özendirici bu tür firmaların stand açmasına izin veriliyor. Özellikle İzmir Fuarı'nda bu standlara yer verilmesini istemiyoruz."SONUÇ

Sosyal medya İzmir Fuarı’ndaki silah standlarına ve silahlanmaya karşı tepkiler çığ gibi büyüyüp, “silahsızlanma” konusunda çeşitli kampanyalar başlatılınca Fuar yetkililerinin de kafasına bir şeyler dank etti.

İzmir Fuarcılık Hizmetleri Kültür ve Sanat İşleri tarafından yapılan yazılı açıklamada “Uzun yıllardır fuara katılan iki firmanın anlayış göstermesiyle standların kaldırıldığı” bildirildi;

''Geçtiğimiz günlerde İzmir'de yaşanan acı olay nedeniyle, kamuoyunda oluşan duyarlılık dikkate alınarak, uzun yıllardır fuarımıza katılan iki firmanın da anlayış göstermesiyle, bugünden itibaren stantlar kaldırılmıştır.''

Zamanın ruhunu iyi okuyamayan İzmir Fuar yetkilileri, küçük Umut’un yüzü suyu hürmetine silahlara “şimdilik” veda ettiler.

İşin vahameti ile ilgili yılda yaklaşık 700 kişinin Türkiye’de ehil olmayan ellerdeki silahlardan çıkan kurşunlarla yaşamlarını yitirdiklerine ilişkin bir bilgiyi de not olarak ekleyelim.