Sitemizde Ara

“Yaydan fırlayan ok gibidir ağızdan çıkan bir söz,
Ve hiç geri dönmüş değildir, atıldıktan sonra bir ok”


Mevlana’nın bu dizesini hatırlatarak başlıyoruz. Zira hikaye tam da ağızdan fırlayan bir sözcük hakkında.Azime ACAR


Yazının konusu “Gavat” sözcüğünü 10 Kasım töreninde tedavüle sokan Adana’nın ünlü Vali’si değil...

Valinin protestocu bir vatandaşa gösterdiği tepkiye ilişkin tartışmalar tam hız kesmeye başlamışken, bu kez hiç umulmadık bir yerden çıkıverdi.

Reklam sektörüne sıçrayan “gavat” sözcüğü, geçen hafta İstanbul’da düzenlenen BrandWeek etkinliğine damgasını vurdu. Nasıl mı?Reklam dünyasının ünlü ve tartışmalı siması Hulusi Derici sahnede, hikaye anlatmanın önemini vurgulayarak sunumuna başlar.

“Hikaye sayesinde mesajınız, vaadiniz unutulmaz olur” derken, herkesin hatırladığı ve hikayesini bildiği Galileo ile pek hatırlanmayan Kepler’den örnek verir.

Perşembe’nin gelişi Çarşamba’dan belli olurmuş.

Derici’nin konuşması sürerken, ön sıralarda konuşmayı izleyen Reklamcılık Vakfı Başkanı Haluk Sicimoğlu’nun twit’i düşer;

“Hulusi Derici’den Advertising 101 dersleri, artık biliyoruz reklamcılığı. Saog abi.”


Derici, başarılı hikaye örneği olarak Çaykur’un “Didi” reklamını gösterince, Sicimoğlu da oturduğu yerden sahneye laf atar; “Yiyin Gari”...

Zira, Sicimoğlu Lays’in “Yiyin Gari” kampanyasının yaratıcılarındandır.

Laf atmayı gülümseyerek karşılar Derici, ancak ardından Sicimoğlu bu kez yüksek sesle, “Yiyin Gari” diye bağırınca başlayan kapışma son günlerin moda sözcüğü “gavat” ile sonlanır.

Lays’ın Ayşe Teyze’sini “çalmakla” suçlanan Hulusi Derici'nin, “Git dava aç” diyen pişkin tavrına Sicimoğlu’nun yanıtı, “Allah belanı versin gavat!” olur.

Haluk Sicimoğlu, aynı gün konuşmacı olarak sahneye çıktığında, “Üslubumdan dolayı özür diliyorum ama fikirleri çalınan herkes için tepkimi dile getirdim” dedi.

Hatırlayalım, Hulusi Derici, en son Hitler’li şampuan reklamlarıyla şiddetli tartışmalara yol açan, kotarılmış reklamlarla eleştirilen bir isim.

BrandWeek etkinliğinin 13 Kasım Çarşamba günkü oturumunda yaşanan bu "gavatlı" atışma, üç gün sonra medyanın gündemine düştü ve sadece toplantıyı izleyenlerin malumu olmaktan çıktı.

Sektörün yarası “çalıntı” reklam konusunda yükselen gavatlı tepkiye Sicimoğlu sosyal medyadan bolca övgü de aldı.

Haluk Sicimoğlu, medya yansımasının ardından attığı twit ile “kopyacılığa karşı çıkan herkese” teşekkür etti,  “Umarım sektörde hırsızlık biter” temennisinde bulundu, tartışmanın kendisi için bittiğini de ekledi.

Kendisi için biten bu tartışma ve gösterdiği tepki ise “İletişime Giriş:101 dersi” olarak okutulmaya aday oldu.


İPUCU:

Reklamcılık Vakfı Başkanı’nın “yedirmeyiz”i ayarı gecikmiş ve haklı bir tepki miydi, bunun tartışmasını reklamcılık dünyasına bırakalım.
 
Ama, gelişine göre, hesapsız kullanılan o bir tek sözcük, haklı bile olsa bir protestoyu yakışıksız, çirkin kılabiliyor. Hele işin içine medya girince iş daha da büyüyor.

Üstelik o meşum kelime, günlerdir en sert tartışmalara yol açmış, söyleyenin yerden yere vurulduğu bir gündemde kullanılmışsa.