Sitemizde Ara

Eğdiler,
büktüler,
blenderdan geçirdiler
ve...


Azime ACAR

Artık bir klasiğe dönüştü.

iPhone’un yeni telefonuna bir an önce sahip olmak isteyen teknoloji meraklıları, dünyanın dört bir yanında geceden uzun kuyruklar oluşturdu. Cuma itibarıyla üç gündeki toplam satış 10 milyonu aşmıştı bile.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bile New York’ta gördüğü uzun kuyruklarla ilgili tespitler yaparak topa girdi.
 
Her yıl yeni modeli satışa çıkmasına rağmen, nasıl oluyordu da Apple bu kuyruklar oluşturmayı başarıyordu? Erdoğan, “Aslında satılan o telefon değil, o telefonun markası” diyerek, merak edenlere açıklama getirdi, Türkiye’ye de marka ödevi verdi.

Kuyruklarla birlikte, her yeni akıllı cep telefonunu bekleyen kaçınılmaz son da başladı.

Her akıllı cep telefonu acımasız testleri tadacaktı elbette.

Nitekim, bir editörün eline aldığı iPhone 6 Plus’u eğip, bükmesi sosyal medyanın aradığı hikayeyi verdi.
 
25 milyon insan, editörün bu "bükme" videosunu izledi, twitter alemi olaya balıklama daldı.
“Ya aldığım telefon eğiliyormuş” deyip şikayet edenlerin sayısını merak edenlere aktaralım, Cuma itibarıyla sadece dokuzdu.

iPhone gerçekten bükülüyor muydu, yoksa işin içinde bir hile mi vardı?

Alanlar, “Acaba benim de telefonum bu hale gelir mi” sorusuyla endişelenirken, Apple test merkezinden videoları paylaştı, “her şey gayet normal” tavrını korudu.

Ama yoğun rekabetin hüküm sürdüğü akıllı telefon pazarında rakipleri hiç zaman kaybetmedi.


SAMSUNG, SONY, LG... RAKİPLER DEVREDE

Sony Türkiye, iPhone’un bükülmesine dokundurarak, XPERIA Z3 görseliyle “Biz fabrikada büküyoruz” ilanları yaptı.Güney Koreli Samsung ise resmi twitter hesabında, kendi akıllı telefonu Galaxy Note fotoğrafıyla  “Curved. Not bent.” (Oval. Bükülmüyor.) notunu paylaştı.


LG ise “Bizim telefonlarımız bükülmüyor. Biz istediğimiz için esniyor” diyerek, esnek telefonlarının görüntülerini paylaştı.
 
LG’nin İngiltere ekibi de katıldı bu sataşmaya ve “Kavisli G Flex” ile “Yapmaya çalıştığınız bu muydu” gibisinden dalgasını geçti.  LG Fransa ekibinin attığı taş ise kendini vurdu.
Laf çaktıkları twiti, kendi telefonlarından değil iPhone’dan atmışlardı. Eh, sosyal medya kullanıcıları bunu atlar mı, atlamaz.

LG Fransa ekibinin hamlesi nedeniyle “Kendi telefonlarını bile kullanmıyorlar” alaylarına maruz kaldılar.


KİTKAT, CARAMİNO VE DAHA KİMLER KİMLER

Sadece rakipler değil, iPhone’un eğilip bükülmesi, pek çok markanın da işin içine giriverdiği eğlenceli paylaşımlara dönüştü.

KitKat bir gofretin ortadan bölündüğü görselin altına, “Bizim ürünlerimiz bükülmüyor, kırılıyor” mesajı yayınladı.Heineken birası ise Apple’a, “Dert etme, bu bize her zaman oluyor” diye seslendi.Ülker de Caramino ürünü ile kervana katıldı ve “Arka cebe koysan ben de bükülürüm. Nedir yani! Bükmeden ye!” videosunu yayınladı.

Hamburgerden, snowboard’a kadar bir çok marka, kendi ürünlerini eğip, bükerek bu eğlenceli durumdan kendilerine pay çıkardılar.

Ama en tuhafı, bir blender markasından geldi.
 
Blendtec markalı iki blenderdan birine iPhone 6 Plus, diğerine Samsung Note 3 atıldı ve her ikisi aynı anda çalıştırıldı.
Bir dakika içinde telefonlar toz haline dönüştü.
Şimdi diyeceksiniz niye? İşte öyle.Yasaksız, kısıtsız, özgür sosyal medya ortamından eğlenceli manzaralar diyelim.