Sitemizde Ara

 •  Medyanın yakaladığı ve yakalandığı anlar…
 • Suriyeli spiker canlı yayında mikrofonu açık unutunca hayatının esprisini yaptı… 
  Ama, kimse gülmedi…
 • Fransa'nın nurtopu gibi bir Yeltsin'i oldu… Sarkozy, sarhoş olup, kameraların karşısına çıkınca, Fransız medyası görüntüleri bir kez yayınlayabildi…

  ...Ve
 •  Yeni tartışma konusu: 
  Sarhoş Cumhurbaşkanı'nın görüntüleri ne kadar yayınlanır?

  RAPORU HAZIRLAYANLAR:
  Azime Acar & Ender Bölükbaşı

  * * *

  Lübnan'da Suriye karşıtı milletvekili Velid Eido'nun öldürülmesinin ardından, canlı yayında mikrofonlar açıkken, bir spiker öyle bir espri yaptı ki…
  Resmen yer yerinden oynadı…

  Lübnan Meclis Başkanı Nebih Berri'ye ait NBN kanalının kadın haber sunucusuSavsan Derviş, mikrofonun açık olduğunu unutup, "Bundan sonra öldürülecek siyasetçi Spor Bakanı Ahmed Fetfat olabilir" diye espri yaptı.

  Ancak, "espri" öylesine soğuk duş etkisi yarattı ki espriye gülen yanındaki erkek sunucu ile birlikte Savsan Derviş işinden oldu.

  SONUÇ:
  Medya bazen, kendi silahıyla vurulabiliyor.

  Yaka mikrofonunun açık olduğunu fark etmeyen spiker, hassas bir günde belki aklından bile geçirmeyeceği bir espriyi "yayında" ağzından kaçırabiliyor.

  Kameranın olduğu her yerde, Türk siyasetçilerinin de zaman zaman düştüğü bu yanlışa profesyonel medya mensupları da düşebiliyor… 


  FRANSA'NIN NURTOPU 
  GİBİ YELTSİN'İ OLDU


  OLAY YERİ: G8 zirvesinin yapıldığı Almanya
  OLAY:
  Almanya'da adı sanı pek duyulmamış, Heiligendamm adındaki küçücük bir kasabada yapılan G8 zirvesi, zirve karşıtlarının protestolarından daha çok Fransa'nın yeni sağcı Cumhurbaşkanı Sarkozy'e yapılan medyanın "hoş geldin" partisiyle anıldı.

  Aslında Sarkozy'ye "hoş geldin" partisini veren Rusya'nın artık medya karşısında"kaşarlanmış" lideri Putin'di.

  Putin - Sarkozy görüşmesinde belli ki Rus votkasının tadına da bakıldı. 
  Ama öğle yemeğinden sonra Sarkozy basın toplantısına öyle bir halde çıktı ki…

  Fransa'nın yeni liderinin yanakları kırmızı ve dili peltekleşen, cümleleri bir türlütoparlayamayan hali herkese "ne oluyor" dedirtti. 

  Hatta, şarap sever Fransızlar, cumhurbaşkanlarını votkalı görmeye alışık olmadığından,Fransız kanalları önce bir duraksadı, haberi "nüanslı" verip, "alkol almışa benziyor"ya da "sarhoş gibi davranarak" türünden yorumlarla bir kez verip geçti.

  SONUÇ:
  Belçika Devlet Televizyonu RTBFSarkozy'nin dili dolaşan görüntülerini yayınlarken,"Anlaşılan sadece su içmemişler" diye esprili yorumlar da kattı. 

  Fransız kanallarının otosansürüne karşın, görüntüler çok kısa bir zamanda video paylaşım sitesi YouTube'a düştü ve Sarkozy'nin bu "klibi" kısa süre içinde 1 milyondan fazlaziyaretçi tarafından tıklandı.

  Sonunda, Liberation Gazetesi dayanamadı ve "İnternetten dört gündür tüm dünyaya ulaşan bu görüntüye artık gözümüzü kapatamayacağız" diyerek, "Fransa sonunda Boris Yeltsin'ini buldu!" yorumunu yaptı. 

  Liberation'u Le Monde takip etti…

  Yemekte ne içildiği ise hala "devlet" sırrı…

  * * *

  Unutmayın… medya kazası can almaz… itibar alır…