Sitemizde Ara


 •  Binbir çeşit renkli ve ahenkli medya kazasının mimarından Kadir Topbaştrafik duasına nereye gitti?
   
 •  1930'lardan ve bugünden iki fotoğrafın hikayesi... Nereden nereye değil, nereden geriye sanki...

  RAPORU HAZIRLAYANLAR:
  Azime Acar & Ender Bölükbaşı

  * * *

  Bu ülke yağmur duasıbereket duasıkısırlık duası gibi envai çeşit dua gördü amatrafik duasıyla bu hafta ilk kez karşılaştı.

  Okulların açılacağı Pazartesi günü yaklaşık 2.5 milyon öğrencinin, binlerce servis aracıyla yollara düşeceği kritik gün öncesinde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş,umreye -tabiri caizse ki bizce caiz- trafik duası için gitti.

  Geçmişte kritik günlerde yurtdışı gezilerde bulunmakla tanınan ve bu yüzden binbir çeşit renkli ve ahenkli medya kazasına imzasını atan Topbaş, bu kez de olaylarauzaktan bakmayı yeğliyor.

  Topbaş, iftar, okulların açılması gibi insan sirkülasyonun artacağı beklenen bir dönemde yol inşaatlarını bitirememekle kalmıyor, belli ki bir yerden bir yere giderken zorlanacağından çözümü şehri terk etmekte buluyor.

  Hatırlarsınız, şehri terk etme fikrinin mucidi meslektaşı Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek idi. 

  O da susuzluğa karşı Ankara halkını zorunlu göçe davet etmiş, Ankara dışındakilere"ani" ziyaretlerde bulunmalarını tavsiye etmişti.

  Topbaş ise İstanbul'u terk edip uzaklardan ama bu kez etkisi kuvvetli olsun diyeumreden duasını gönderdi anlaşılan.

  SONUÇ:
  Bu haftaki gözümüze takılan çarpıcı iki fotoğraftan birisi Yeni Şafak Gazetesi'ndesansürlenerek yayınlanan bilgisayar ilanı idi. 
  Diğeri ise Hürriyet Gazetesi'nde Pazar günü yayınlanan, 1930'lara ait Direklerarası'nda çekilmiş bir Ramazan ayı fotoğrafıydı.

  Birinde, elinde bilgisayar gibi teknolojik bir aleti tutan kadının kısa eteği fotomontajla"zorunlu" olarak uzatılmış, diğerinde ise CanCan dansı yapan varyete showlarınınafişi her yeri kaplamış.

  Nereden nereye değil... Nereden geriye sanki...

  O yüzden trafik için de dua etmiş olmasının da bizi şaşırtmaması gerekiyor. 

  Kiminin eteği... 
  Kiminin duası...

  * * *

  Unutmayın… medya kazası can almaz… itibar alır…