Sitemizde Ara


 • YÖK Başkanı medya ile nerede ve nasıl tanıştı?
 • Bill Clinton'dan karısına dost ateşi..

  RAPORU HAZIRLAYANLAR:
  Azime Acar & Ender Bölükbaşı

  * * *

  Üst düzey bürokratların atanmasının hemen ardından bir medya kazası yapmaları artık neredeyse sıradan oldu.

  Atamadan sonra acilen medyanın rahle-i tedrisatından geçirilmesi zorunlu olan bürokratların medya ile tanışmaları genellikle bir kaza ile oluyor.

  YÖK'ün yeni Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan atanmasından sonra yaptığı nezaket ziyareti sırasında baltayı taşa vurdu.

  Türban konusunda nasıl bir tavır takınacağı merakla beklenen ve bu konuda açık ve netkonuşmaktan özenle kaçınan yeni YÖK Başkanı, bu işlerde yeni olduğunu Meclis BaşkanıKöksal Toptan'a yaptığı ziyaret sırasında gösterdi.

  "Basına kapalı" gerçekleşen görüşme öncesinde, medyanın görüntü alması için tanınan süre sırasında, YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan, kameraların tepe mikrofonlarının açıkolduğunu fark etmedi.

  Köksal Toptan"Arada sırada bu konularla ilgili katılım için cevap da vermek lazım" deyince, YÖK Başkanı, medya kazasının alasını şu sözlerle işledi:

  "Sayın Cumhurbaşkanı tavsiye etti, Başbakan Aman hocam dedi, dikkat dedi, bir şey söylersen ipimizi çekerler."

  Yeni YÖK Başkanı'nın türbanla ilgili önceki günlerde gösterdiği özen, teknolojiye yenik düştü.

  Kameraların tepe mikrofonlarını unutan YÖK Başkanıdip duygularını ortaya döküverdi.

  SONUÇ:
  Yeni YÖK Başkanı'nın acemilik dönemindeki bu tepe mikrofonlu medya kazası bize geçen yıl Merkez Bankası Başkanı'nın atandığı ilk günlerdeki fotoğraflı medya kazasını hatırlattı. 

  Durmuş Yılmaz'ın Merkez Bankası başkanlığına atandığının ertesi günü Akşam Gazetesi muhabiri Ankara'daki evine gitmiş ve kapısının önünde çıkarılmış ayakkabıları iletürbanlı eşini fotoğraflamıştı.

  Bir tek kare o kadar çok şey anlatıyordu ki, gerisi laf-ı güzaftı.


  DOST ATEŞİ

  OLAY YERİ: Amerikan PBS televizyonu stüdyosu
  OLAY:
  Savaşlarda zaman zaman müttefik ordularının ateşiyle meydana gelen olaylarda can kaybı olur. Buna da "dost ateşi" denir.

  ABD başkan adayı Hillary Clinton da dost ateşiyle, eski başkan kocasından yara aldı.

  PBS televizyonunda bir talk show programına katılan Bill Clinton eşini överken öyle bir laf etti ki herkesin ağzı bir karış açık kaldı.

  Başkan adaylarının belirlenmesi amacıyla, Ocak ayında ön seçimlerin başlayacağı Iowaeyaletinde "eşinin galip gelmesinin mucize olacağını" söyleyen Bill Clinton, canlı yayında Hillary Clinton'ın danışmanlarının müdahalesine yol açtı. 

  Danışmanlar, canlı yayın rejisine doluşarak, yayının kesilmesini istediler.

  SONUÇ:
  Clinton'ın bu keskin sözleri bize, kimi kaynaklara göre Hallac-ı Mansur'un kimi kaynaklara göreyse Pir Sultan Abdal'ın idama giderken halk tarafından taşlanması sırasında söylediği rivayet edilen şu dizeleri hatırlattı;

  Şu ellerin taşı bana hiç değmez
  İlle dostun bir tek gülü yaralar beni…


  * * *

  Unutmayın… medya kazası can almaz… itibar alır…