Sitemizde Ara

  • Her canlı bir gün Google’da aranacaktır
  • Cumhurbaşkanı Gül’ün atamalardaki Google kriteri

RAPORU HAZIRLAYANLAR:
Azime Acar & Ender Bölükbaşı


Devletin en üst düzeyindeki isminin, Türkiye’nin en çok ses getiren atamalarını yaparken, neye başvurduğunu öğrendiğimizde “Bugünleri de gördük ya…” dedik.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, rektörlerle Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu atamalarına ilişkin yaptığı açıklamalarda, insanlığın “gayya” kuyusu Google’a “başvurduğu” itiraf etti.

“Her canlı ölümü tadacaktır” misali her canlı bir gün Google’da aranacaktır kuşkusuz. Artık  ekmek, su hava gibi temel ihtiyaca dönüşen Google, sonunda devlet istihbaratının da başvuru kaynağı oldu.Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, geçen hafta Kraliyet Uluslararası İlişkiler Enstitüsü Ödülü'nü almak üzere Londra’ya gitti.

Gül, Londra’da Habertürk Gazetesi’nden Amberin Zaman’a yaptığı açıklamalarda hem biraz serzenişte bulundu hem de yaptığı atamaları savunurken, devletin resmi istihbarat yöntemleri hakkında çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Atamalarla ilgili kendisine haksızlık yapıldığını söyleyen Gül, Amberin Zaman’a, “Alevi kesimden de rektörler atadığını, CHP’nin Bilim Kurulu’ndan da rektör atadığını” anlattı.
 
HSYK’ya yaptığı atamalar sırasında da Google denen yeni çağ icadına nasıl başvurduklarını şu sözlerle ifade etti;

“Ben bu HSYK’ya bir avukat, bir baro başkanı atadım. Atamalarda bazen çok zorlandığımız oluyor. Hangi avukatla alakalı internette bir şey yoktur.
 
Google’a girersen her avukat hakkında bir şeyler çıkar.
 
Tam işin ehli bir ismi atamak istiyoruz ama bakıyoruz Google’da zamanın birinde hakkında bir haber çıkmış.
Araştırıyoruz haber iftira. Ama orada duruyor. Bu kullanılabilir diye atamayı yapamıyoruz.”SONUÇ

Kulaktan kulağa pazarlamanın duayeni Don Peppers’in dediği gibi; “Kendinizi Google’dan çıkaramıyorsunuz. İçine işenmiş havuzdan idrarı çıkarmak kadar zordur bu. Bir kere buraya kötü düşmemeye bakın.”

Cumhurbaşkanı’nın bu açıklamasıyla ortaya çıktı ki Google’a düşmek, atamalarda önemli bir kıstas. “Haber iftara bile olsa atamaktan çekindiklerini” söylüyor Cumhurbaşkanı. Bir kere Google'ın diline düşmüşsün ki vay haline…

Eskiden damat adayları mahalle esnafına sorulur, gelin adayları ise hamamda gözlenirmiş. Şimdi artık her şey Google’da...

Abdullah Gül bu örneği, “Atamalarda ne kadar hassasiyet gösterdiklerini anlatmak için” kullanmış ama  “İçine bir damla çiş kaçsa, ben o havuza girmem” demeye getirmiş.