Sitemizde Ara

  • Foto Piyangosu kime çıktı? Büyük ikramiye ve amorti alanların tam ve kapsamlı listesi
  • Gazetecinin vicdanına sığınan AKP’li vekil, gazetede haberini nasıl okudu?
  • Anma gecesinde halay çekilirse, mendil sallayan çok olur...

RAPORU HAZIRLAYANLAR:
Azime Acar & Ender BölükbaşıBu haftaki Süper Loto milyarderlerinden birisi Bursa’dan.

Bursalı çiftin, ikramiye vurduktan iki saat sonra çocuklarını da alarak evi barkı hızla terk ettiklerine dair iddialar medyanın yakın takibinde.

“Foto’daki Büyük İkramiye”nin kime çıktığını ise bu haftaki Medya Kaza Raporu’nda açıklıyoruz.

Foto Piyangosu'nda Büyük İkramiye’den payını alanlardan biri Edirne’nin Kurtuluş Töreni'ne katılan Edirne Avcılar Kulübü idi.

Bu yıl 88.'si kutlanan Edirne’nin Kurtuluşu Törenleri'nde avcılar, “her yıl olduğu gibi” vurdukları av hayvanlarının kanlı bedenleriyle arzı endam ettiler.

Avcılar, geçit töreninde tilki, tavşan, domuz ve kuşları en doğal ve kanlı halleriyle marifet sergiler gibi törende kullanılan araçların tampon ve kaportalarının üzerlerine koydular.

Küçük çocukların şaşkın bakışlarla ve devlet erkanının da faltaşı gibi açılmış gözlerle izledikleri avcılar, Vali’ye iki tane de canlı tavşan hediye etmek istediler. Ama Vali Bey, elinin tersiyle “Kalsın, istemezük” diye işaret ederek geri çevirdi.Sonradan anlaşıldı ki avcılar, her yıl benzeri türde geçit törenlerine katılıyor ve avcılık marifetlerini sergiliyordu.
 
Ama nedense bu yıl medya olaydaki haber detayını büyütmek istemiş ve Foto Piyango’da Büyük İkramiye’yi Edirneli Avcılar Kulübü’ne vermişti.          *     *     *

 
Foto Piyango’dan ikinci nasibini alan ise AKP Antalya milletvekili Mücahit Pehlivan oldu.

Meclisin “boş” olması nedeniyle “toplantı yeter sayısı bulunamaması” tartışmalarının sürdüğü günlerde, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AKP’li vekillere bir de gözdağı verdi ve “Devamsızlık yapana gelecek seçimde listede yer yok” deyiverdi.

Doğal olarak gazete ve TV haber merkezleri “devamsızlık yapan vekillerin” peşine düştü.
 
Ve Foto Piyango, 550 milletvekili arasından AKP’li Mücahit Pehlivan’a vurdu.

Meclis’teki toplantılara “ağır gribal enfeksiyon” nedeniyle katılamayıp rapor alan vekil, Antalya Adrasan Koyu'nda sevgilisiyle yağmur altında jet-ski yaparken HaberTurk tarafından fotoğraflandı.

Pazar günü yayınlanan haberde "gayet sağlıklı ve sportmen görünen" milletvekili Pehlivan'a, AHT Antalya Büro Şef Yardımcısı Yusuf Dalaman, “Sayın vekilim, yağmura bile aldırmadan jet-ski keyfi yaptınız, sanırım çok eğlenceliydi” dedi.

AKP’li vekil bu yaklaşımı önce “Bir yanlışlık var, ben vekil değilim” diye karşıladı ama hemen arkasından da ekledi: “Keşke fotoğraflarımızı çekmeseydiniz.” Bu sözleri ile medya mensuplarının “vicdanına ve takdirine” sığınmaya çalıştı.

Babasının hasta olduğunu, halası ile halasının oğlunu peşpeşe kaybettiğini ve ikinci eşinden boşanma aşamasında olduğunu anlatıp,  jet-skili tatilini haklı çıkarmaya çalıştı.

Mücahit Pehlivan, “Bu benim özel hayatım. Sonuçta kimseden saklandığımız yok, ancak bunların yazılmamasını rica ediyor ve takdiri vicdanınıza bırakıyorum” dedi ve bu sözlerini de ertesi gün gazetede okudu.


SONUÇ

Foto Piyango’nun en dramatik ödülünü ise Kocaeli’nin Derince ilçesindeki Sarıkamış Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği aldı.

Sarıkamış’ta donarak yaşamını yitiren "90 bin şehidi Anma Gecesi” halaylı bir kutlamaya dönüşünce, medyaya deklanşöre basmak kaldı.

Gecede önce Sarıkamış harekatı anlatıldı. Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan Vekili İlhan Şeker yaptığı konuşmada, “o günkü koşullarda askerlerin yazlık elbiselerle cepheye gittiklerini ve donarak şehit olduklarını” gözyaşları içinde dinleyenlere hatırlattı.

Ancak, bir süre sonra yerel sanatçıların sahneye çıkmasının ardından “Anma Gecesi” bir anda “Eğlence Gecesi”ne dönüştü.

Çalan davul zurna eşliğinde halaylar çekilip, oyunlar oynandı.
Kadınlı erkekli grupların karşılıklı oyunlar oynadığı gecenin “amacından saptığını” söyleyen bir çok kişi de salonu tepki içinde terk etti.          *     *     *


Gelelim amorti ikramiyesine.

Foto Piyango’da amortiyi İngiltere’de bir ilkokul aldı.

İngiltere’nin Welwyn Garden kentindeki Applecroft İlkokulu’nun Müdürü “pedofililerin çocukların görüntülerini kullanmalarını engellemek” amacıyla  etkinliklerde fotoğraf çekme yasağı getirdi.

‘Aşırı duyarlı’ Müdür bununla da yetinmedi, okul yıllığındaki öğrenci fotoğraflarını da “gözlerine siyah bantlar yerleştirerek” yayınladı.

Okul yönetimi,  “öğrencilerin yüzlerinin çocuk pornosunda kullanılmasından endişelendikleri için böyle bir uygulamaya karar verdiklerini” söylerken, veliler durumu “korkutucu” ve “komik" bularak protesto etti.

Bazı veliler, çocuklarının fotoğraflarını çekip yurtdışındaki dedelerine göndermek istediklerini, ancak yıllıkta gelen fotoğraflarda gözlerinin bantlı olmasıyla şaşkına döndüklerini söylediler.

Çocuklarının okul fotoğraflarının “tıpkı tutuklu fotoğrafları gibi olduğunu” söyleyen aileler, müdürün aşırı duyarlılığı karşısında hayretler içinde kaldılar.

Foto Piyango’nun bu haftaki tam ve kapsamlı listesi biz bu yazıyı yazdığımız saatlerde bu kadardı.