Sitemizde Ara

  • Bir heykel, bir bürokrat, bir bakan
  • Ucube’nin tersten okunuşunda var bir ipucu
  • Başbakan’dan ‘Bakan Haşlaması’ özel tarifi


RAPORU HAZIRLAYANLAR:
Azime Acar & Ender BölükbaşıBir heykel, az kalsın bir bakanı koltuğundan ediyor, bir bürokrata da YÖK yere soğuk terler döktürüyordu.

Başbakan Tayyip Erdoğan’ın geçen hafta Kars’ta başlattığı ‘Ucube Heykel’ tartışmasına “can siperane” bir şekilde müdahil olan Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın başına gelenler, ‘bakan haşlaması’ tarifi gibi.

Mehmet Aksoy’un Kars’taki “İnsanlık Anıtı” heykeline, kameraların önünde ‘ucube’ nitelemesi yapan Başbakan’ı, üstüne belki hiç vazife değilken “koruma” gayreti içine giren Ertuğrul Günay, bir de Başbakan’ın adına yorum yapmaya kalktı.

Günay, “Başbakan, heykele ucube demedi, bölgedeki yapılara ucube dedi” diyerek, Tayyip Erdoğan’ın sözlerini düzeltme gayretine düştü.

Katar gezisinde bulunan Başbakan ErdoğanErtuğrul Günay’ın bu girişimine taa oralardan cevap verdi.Geçmişte “Başbakan da grip aşısından olacak” diye kendinden habersiz açıklama yapan Sağlık Bakanı’na yaptığı haşlama tarifinin bir benzerini Kültür ve Turizm Bakanı için de yaptı.

Gazetecilerin “Ucube ifadesini heykel için mi çevresindeki gecekondular için mi kullandınız?” sorusuna uzaklardan “Heykel için yaptım” dedi.

Ertuğrul Günay da Başbakan’ın haşlamasını afiyetle yemek zorunda kaldı.

Bir kaç gün suspus olan Ertuğrul Günay, “Amacım siyasilerle sanatçılar arasındaki gerilimi ortadan kaldırmaktı, o yüzden bu açıklamayı yaptım” diyerek üst düzey fırçayı siyaseten bertaraf etmeye çalıştı.

Bu arada hatırlatalım, Mehmet Aksoy’un siyasetçilerle sanat anlayışı konusundaki ilk uyuşmazlığı değil.

1994 yılında Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Aksoy’un “Periler Ülkesi” heykeli için, “Tükürürüm böyle sanatın içine” diyerek, heykeli parçalatmak üzere yerinden kaldırtmıştı.

Aksoy, Gökçek’e dava açmış, dava 2002’de sonuçlanmış ve Gökçek “Aksoy’a tazminat ödemeye” mahkum edilmiş ve “heykelin eski yerine konmasına” karar verilmişti.  


SONUÇ

Bu heykel ve ‘ucube’ tartışmalarının tozu dumanı dinmemişti ki YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan ve YÖK Denetleme Kurulu üyesi Prof. Dr. Muhittin Şimşek, "ucube" denen anıtı gayriresmi olarak "beğendiklerini" açıklama gafletinde bulundular.

Kars Kafkas Üniversitesi’nde 26 üniversite rektörünü biraraya getiren teras katındaki yemekte Prof. Şimşek, ön sohbet sırasında kameraların açık olduğunu fark etmeyerek, Yusuf Ziya Özcan’a, “Çok büyük hocam, devasa bir şey, güzel bir şey olmuş” diyordu. Yusuf Ziya Özcan ise “Ben bu işlerden fazla anlamam ama devasa olmuş. Buradan o kadar büyük görünüyor ki kimbilir yakından nasıl görünür”  diye sohbete katılıyordu.

Tam o sırada, Ajans HaberTurk kamerasını fark eden Prof. Şimşek, “Sen basın mısın? Bunları geçiyorsun değil mi? Güzelmiş dedim. Bu benim resmi görüşüm değil” dedi.
 
Ama “resmi" olmasa da “gayriresmi” olarak beğenisini ağzından kaçırmış oldu.

YÖK Başkanı ‘yök yere’ okka altına gitmemek için, “Hocam, çektiklerini kimseye vermesinler” diye bir de uyarıda bulundu.

Kameramanlar ise bu "güya gayriresmi" sohbeti kaydediyor ve “basına kapalı olarak devam eden” yemek daha bitmeden gayriresmi beğeniyi yayına yetiştiriyorlardı.