Reklam
Ulti Clocks content

Radikal Kitap / 25 Ocak 2008

Dikkat, yeni bir pencerede aç. PDFYazdıre-Posta


Geldiğini
belli eden kazalar


MEDYA KAZA RAPORLARI
Azime Acar / Ender Bölükbaşı,
Cinius Yayınları, 2008,
158 sayfa.

Medya Kaza Raporları adlı kitaptan bahsetmeden önce 'Medya-l Kazası'nın ne anlama geldiğini söylemek gerekiyor. Zaten kitapta bu tanımla başlıyor. Medya kazası aslında 'gaf ya da pot' yerine kullanılan bir sözcük. Kitabın yazarları gaf ya da pot yerine bu tanımı kabul ediyor çünkü 'genetiğinin olduğunu' söylüyorlar. Yani gaf ya da pot gibi kolay unutulmadığının altını çiziyorlar. Sonra da yıllarca medyada çalışmış olan Azime Acar ile Ender Bölükbaşı'nın imzasını taşıyan kitap başlıyor.

Kitap boyunca da çeşitli gazete ya da televizyonda yer almış 'medya kazaları' sıralanıyor. Hemen belirtelim eğer bu kitabın ikincisi ya da üçüncüsü hazırlanacaksa hiç kimse o kitapta adı geçsin istemez. Medya Kaza Raporları'nı uzun uzun anlatmaktansa yazarların kitaba geçmeye değer bulduğu 'rapor'lardan bir örnek vererek neden hiç kimsenin bu kitapta imzasının ya da adının olmamasını istediğini açıklamış olalım.

9 Kasım 2007'de Hürriye'te yer alan 'Müdürün geyik yanıtı' başlıklı haber. Kitabın yazarları bu kazayı şöyle anlatıyor: "Bir kompozisyondan fırtına üretmeyi beceren bürokrasimiz, beş geyik yavrusundan da kriz yumurtladı. Bir ayı aşkın süre, Yeni Bosna'daki gümrük alanında tutulan geyik yavrularının durumu medyaya düşünce, bürokratlar medya ile olan imtihanda mümtaz örnekler sergilediler. Gazetecilerin ısrarlı geyik takibinin ardından İstanbul Barosu Hayvan Haklan Komisyonu Başkanı Avukat Ahmet Kemal Şenpolat'ın geyik yavrularının durumuyla ilgili sorusu, Tarım Bakanlığı'nda uluslararası komploya kadar uzanan infial yarattı. Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı Koruma Kontrol Genel Müdür Yardımcısı Beytullah Okay, Avukat Ahmet Kemal Şenpolat'ı yanıtlarken "Geyikler için seferberlik ilan etmenize inanamıyorum. Amerika ve İsrail'in ayak oyunlarıyla milyonlarca insan öldürülürken siz neler düşünüyorsunuz?" diye adeta payladı. Açıklaması da medyaya manşet oldu.
SONUÇ:
Geyikler, Atatürk Orman Çiftliği'ne sağ salım ulaştırıldı. Medyaya da geyiğin muhabbeti kaldı.

Radikal Kitap 25 Ocak 2008