Reklam
Ulti Clocks content

Hürriyet Pazar Keyif / 23 Aralık 2012

Dikkat, yeni bir pencerede aç. PDFYazdıre-PostaMedya Kaza Raporları 5

Yıl sonu yaklaşırken her yerde 'geçtiğimiz yıl' temalı haberler, dosyalar çıkacak karşınıza. Ocak itibariyle de gazetelerin ve televizyonların almanakları raflardaki yerini alacak. O kadar beklemeye gerek yok.

Son yıllarda en sevdiğim kitap dizilerinden biri olan 'Medya Kaza Raporları' 5'inci kitabını yayımladı bile.Bir yıl önce, yani 2011'de gazete ve televizyonlarda haber olan ve evvelinde bir skandal, ardında da daha büyük bir kriz barındıran haberleri bir araya getirmişler yine.

Diğer yıllıklara nazaran, daha fazla 'krizlerin karanlık tarafından' örnekle geliyorlar. TRT Şeş'te program yapan Rojin için TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin'in sarfettiği "aşüfte" sözüyle açılıyor perde. Bilgi Üniversitesi'nde yaşanan 'porno skandalı' ile kapanıyor.

Yetkili mercilerin özür dilerken medyayı azarlayıp baltayı daha beter taşa vurdukları haberlerle hafızalarımız tazeleniyor, "Van'da olsa da" diyen spikerler, ölen öğretmenleri hiçe sayıp yıkılmayan okul bilançosuyla mutlu olan bakanlar, us yarılması yaşayan cümle alem arz-ı endam ediyor.

Yabancı basın veya magazin dünyası da takılıyor oltaya. Herkes hızardan geçiyor kitap boyunca.

Acar ve Bölükbaşı ikilisi çağdaş vakanüvislik yaparken hem naIına hem mıhına vuruyorlar. İyi de ediyorlar. Milletçe en büyük ayıbımız 'unutkanIığırnız'dır ya. Çok değil bir sene önce yaşayıp unuttuklarımızı hatırlatıyorlar.

Gerçek bir başucu kitabı.Araştırma
Medya Kaza Raporları 5
Azime Acar, Ender Bölükbaşı
Cinius Yayınları

Hürriyet Pazar Keyif / 23 Aralık 2012