Reklam
Ulti Clocks content

Hürriyet Pazar KEYİF / 27 Ocak 2008

Dikkat, yeni bir pencerede aç. PDFYazdıre-Posta


MEDYA

Medya Kaza Raporları
Azime Acar-Ender Bölükbaşı
Cinius Yayınları

Medyanın etkisi her geçen gün, her alanda daha da yaygınlaşıyor. İki haberci, Azime Acar ve Ender Bölükbaşı tek tek yazılı ve görsel medyanın bütün alanlarında cımbızla çektikleri haberlerdeki "kaza" unsurlarını anlatıyorlar kitaplarında.

Sözünü ettiğimiz kazalar, o alışık olduğumuz dil yanlışları veya kırılan potlar değil, belki daha büyük kazalar. Yayınlanan haberlerin etkilediği insanlara dair bir kitap.

Bu insan, kimi zaman masum bir ilkokul öğrencisi, kimi zaman başbakan, kimi zaman bir gazetecinin ta kendisi olabiliyor.

Örneğin, Vahdettin'e yazdığı kompozisyonda "hain" diyen öğrenciyi, bir köşe yazarı "jurnallediği için öğretmen, öğrenci ve diğer sorumlular hakkında soruşturma açılırken, devletin hazırladığı tarih kitaplarında hala "hain" diye anılmaya devam ediyor.

Başka bir haberde, bir karakol komutanını tümgeneral diye arayarak haber yapan muhabirin işinden nasıl uzaklaştırıldığı anlatılıyor, bir diğerinde ise Başbakan Erdoğan'ın, yurtdışı gezilerinde bile "iç meseleler"i düşünerek cevaplar vermesi ele alımyor.

Uzun lafın kısası, bu kazalar belki can almıyor ama, etkileri kesinlikle gözardı edilecek gibi değil.

Hürriyet Pazar KEYİF 27 Ocak 2008