Reklam
Ulti Clocks content

Hürriyet İK / 10 Nisan 2005

Dikkat, yeni bir pencerede aç. PDFYazdıre-Posta


İçinden maraton geçen IK projesi


Tarsus 350 binlik nüfusuyla Mersin'in en büyük ilçesi. Tarihi yedi bin yıl öncesine dayanıyor. Adı iki bin 500 yıldır hiç değişmemiş. Tarihteki bilim ve felsefe merkezlerinden biri. Ancak Türkiye'de adı yalnızca 'Tarsus Amerikan Lisesi' nedeniyle anılıyor.

Uluslararası Tarsus Yarı Maratonu belki de Tarsus'un tanıtım için ikinci şansı olacak. Bu nedenle Tarsus Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz ve Berdan Tekstil'in Yönetim Kurulu Başkanı Muhteşem Ekenler proje için iki yıldır (tabiri caizse) 'hiçbir masraftan' kaçınmıyor.


 
Ekenler ve Berdan Tekstil çalışanları açısından bu projenin pek çok anlamı var. Tarsus'un tanıtmı bir yana, çalıştıkları şirketten gurur duyuyorlar. Bu proje sayesinde Berdan adını Türkiye'nin ve dünyanın farklı ülkelerinden gelen sporcular ve konuklar öğreniyor.
 
Berdanlılar farkında olmadan Türkiye'nin en büyük 'insan kaynakları ve yönetim' projelerinden birini hayata geçiriyor.

Berdan ilginç bir şirket. Çalışanlar hem spor yapmaları hem de yarı maratona katılmaları için teşvik ediliyor. Çünkü yöneticilerin önemli bölümü büyük bir tesadüf eseri zaten yıllardan beri koşuyor.
 
Genel Müdür Yavuz Sökün 11 yıldır nereye gitse spor çantasını yanında taşıyor. Türkiye'nin yanı sıra İsveç ve İspanya'da yarı maratonlara katılmış. İnsan Kaynaklan Yöneticisi Hayri Özsüt 13 yaşından beri spor yapıyor. Altı yıldır atletizme merak sarmış. Finans Müdürü Mustafa Özünlü sekiz yıldır koştıyor. İlk resmi koşusu ise geçen yılki Tarsus Yarı Maratonu olmuş.
 
İlk yarı maratonun ardından hemen bu yılın çalışmalarına başlanmış. Belediye, spor müdürlüğü ve Berdanlılar'dan oluşan 10 kişilik Maraton Komitesi tecrübelerden ders alarak yeni planı yapmış.
 
Muhteşem Ekenler yarı maratonun kendileri için bir öğrenme süreci olduğunu söylüyor. ''Yavaş ama sağlam adımlar atmak istiyoruz" diyor. Bu adımlar arasında maratona hazırlıkla ilgili bir kitabın hazırlanması, Tarsus halkının her yarı maraton zamanında konaklama için evlerini açarak gelir elde etmesi gibi konular var.

Bu arada Maraton Komitesi'nde yer alan üç kadından da söz etmek istiyorum. Berdan Tekstil Halkla İlişkiler ve Haberleşme Müdürü Neslihan Özünlü, İletişim Danışmanı Azime Acar ve Art Direktör Gözde Oral.

Neslihan ve Azime özellikle 'kriz yönetimi' konusunda oturup kalın bir kitap yazabilir. ikisine de gazeteci kaprislerine karşı dayanıklılıkları, hızları, sabırları ve istediğimiz her bilgiyi anında iletmeleri nedeniyle teşekkür ediyorum.
 
Logodan ilanlara, renklerin bulunmasından süslemelerde kullanılacak balonların şekillerine kadar projenin tüm görsel tasanmını yapan Gözde ise 'marka yaratma' konusunda okullar da ders verebilir. Ona da içten bir teşekkür gönderiyorum.
Mine KILIÇ
Hürriyet Gazetesi IK
10 Nisan 2005