Reklam
Ulti Clocks content

CNN Türk / 19 Ocak 2008

Dikkat, yeni bir pencerede aç. PDFYazdıre-Posta


KÜLTÜR SANAT / KİTAP

"Medya Kaza Raporları" okurla buluştu

Gazeteciler Azime Acar ve Ender
Bölükbaşı tarafından kaleme
alınan ''Medya Kaza Raporları''
adlı kitap okurla buluştu.


Gazeteci Azime Acar, yaptığı yazılı açıklamada, Cinius Yayınları tarafından piyasaya sunulan "Medya Kaza Raporları" adlı kitabı Ender Bölükbaşı ile birlikte yazdıklarını belirtti.

Kitapta, dünyada ve Türkiye'de yaşanan belli başlı "medya kazalarını" örnek vaka olarak ele aldıklarını ifade eden Acar, kitapta, bu olayları olay yeri ve bilirkişi heyeti titizliği ile inceleyip gözlemlerini aktardıklarını söyledi.

Kitabın, "iş adamlarından sanatçılara, siyasilerden kamu yöneticilerine kadar günün birinde yolu medya ile kesişme ihtimali bulunan herkesin okuması gereken ilk ve tek başvuru kaynağı" olacağına işaret eden Acar, şöyle devam etti:

"Kimsenin ölmediği, hatta yaralanmadığı bir kaza düşünün. Evet, can ve mal kaybı yok, ama bu kazanın yarattığı hasar kolay onarılabilecek gibi değil. Hasarı karşılamak için sigorta yaptırma şansınız da bulunmuyor.

Sözü edilen bir 'Medya Kazası'... Gazeteci ile konuşurken düşünmeden söylenen bir söz, ağızdan kaçabilecek bir ifade, geciken bir açıklama, bir duruş, bir dokunuş, ansızın müthiş bir fırtınaya dönüşebilir. Yarattığı etki, kahredici bir itibar kaybı. İşte medya kazası budur."

"Ders almak isteyenlere rehber olacak"

Medyafobi şirketinin kurucusu olduğunu belirten Acar, Ender Bölükbaşı ile birlikte başta uluslararası şirketler olmak üzere bugüne kadar pek çok kuruluşa "Medya ile İletişim" ve "Kriz İletişimi" eğitimleri verdiklerini belirtti.

Bu eğitimlere katılan yöneticilere, medya dünyasında sistemin nasıl çalıştığını ve medya ile iletişim kurmanın püf noktalarını anlattıklarını dile getiren Acar, her hafta Medyafobi'nin internet sitesinde de bu eğitimleri pekiştirmek amacıyla seçtikleri bazı olayları örnek vaka olarak ele aldıklarını ve incelediklerini anlattı.

Kitabın, bu çalışmanın yarattığı bir ürün olduğunu belirten Acar, "İtibarlarını medya kazasına kurban etmek istemeyenlerin başucu kitabı olma özelliğini taşıyan 'Medya Kaza Raporları', kazadan korunmak ve ders almak isteyenlere rehberlik edecek" dedi.

CNN Türk 19 Ocak 2008