Reklam
Ulti Clocks content

Bizim Gazete / 28 Şubat 2008

Dikkat, yeni bir pencerede aç. PDFYazdıre-Posta
Kitabın tanıtım toplantısına
çok sayıda gazeteci katıldı


Medya kazaları
kitap oldu


Gazeteciler Azime Acar ve Ender Bölükbaşı tarafından kaleme alınan "Medya Kaza Raporları" kitabında, teknolojinin gelişmesine paralel olarak habere konu olan kişilerin gördüğü zarar anlatılıyor.

Kitabın tanıtımı amacıyla Taksim'deki Gastro Bar'da düzenlenen toplantıya çok sayıda gazeteci katıldı. Kitabın yazarlarından gazeteci Azime Acar, medyanın medyumluğunun rekabet ölçüsünde her geçen gün biraz daha derine inmek zorunda kaldığını belirterek, "20-30 yıl önce haber olmayan sözler bu gün manşetlere taşınabiliyor. Medya kazaları da medyanın en önemli malzemesi haline geliyor. Peki medya kazası nedir, ne değildir? Bunun tanımını yapmak kolay gibi gözüküyor. Biz gaf veya pot yerine medya kazası terimini kullanmayı tercih ediyoruz" dedi.

Medya kazasının çok önemli bir farklılığının olduğunu belirten Acar şunlan söyledi:

"Yani gaf veya pot gibi kolay unutulmaması. Bir medya kazasının yarattığı atmosferi yıllar sonra bir başka medya kazasında yaşayabiliriz. Ama gaf ve pot daha günlüktür. İkincisi medya kazası gündetme bağlı bir olgudur. Hangi gündemde hangi konjönktürde hangi lafin söylenmemesi gerektiği medya kazasının başlıca konusudur. Kitabı hazırlarken amacımız biraz olay yeri inceleme veya kaza kırım ekibi raporları gibi bir dil oluşturmaktı. Zaman zaman buna sadık kaldık, zaman zaman da kendi duygularımızı kattık."

Kitapta medya kazalarına verilen bir örnek ise şöyle: YÖK Başkanı seçilmesinin ardından Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan TBMM Başkanı Köksal Toptan'ı ziyaret ediyor. Ziyaret basına kapalı olarak gerçekleştirilirken, görüntü almak için medya mensupları içeriye alınıyor. Tepe mikrofonlarının seslerini alacağını hesap edemeyen Toptan ve Prof. Dr. Özcan'ın aralarında yaptıkları tüm konuşmalar kaydediliyor. O görüşmeye damgasını vuran Prof. Dr. Özcan'ın, "Sayın Cumhurbaşkanım tavsiye etti, Başbakan "Aman Hocam" dedi. "Dikkat" dedi. "Bir şey söylersen ipimizi çekerler" sözleri haber bütenlerine konu olurken, olay günlerce ülke gündeminde kaldı."

Bizim Gazete 28 Şubat 2008